Ciepło systemowe – ekologia, wygoda i oszczędność w jednym

Bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne ciepło systemowe.

 

Ogrzewanie indywidualnymi kotłami to zmora współczesnego ciepłownictwa. Tego rodzaju rozwiązania emitują nawet 24 razy więcej zabójczych pyłów niż duże przedsiębiorstwa ciepłownicze, doprowadzając nie tylko do pogorszenia jakości powietrza, ale również zatruć i zgonów wywołanych tlenkiem węgla. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze jest więc absolutną koniecznością. Bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne ciepło systemowe jawi się jako jeden z najbardziej obiecujących pomysłów.

 

Nie musimy żyć marzeniami

Miasto, w którym mieszkańcy nie boją się wziąć głębokiego oddechu na świeżym powietrzu i nie przychodzi im nawet na myśl, aby używać masek antysmogowych – czy w dzisiejszych czasach opis ten nie brzmi wręcz utopijnie? Przyzwyczailiśmy się już do wszechobecnych problemów ze smogiem i trudno nam przyjąć do wiadomości, że jakość powietrza może nie tylko nie ulegać dalszemu pogorszeniu, ale nawet zanotować znaczącą poprawę.

A jednak, ciepło systemowe, czyli alternatywa dla ciepła wytwarzanego w domowych kotłach pozwala zrealizować tę wizję. Dzięki niemu można nie tylko ograniczyć spalanie paliw, ale również wyraźnie zmniejszyć ilość emitowanych, szkodliwych substancji. Efektem jest czystsze powietrze i zadowolenie tak mieszkańców, jak i władz miasta, dla których ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych elementów bieżącej polityki.

W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt [email protected]

Ciepło + prąd – efektywny kosztowo i ekologiczny tandem

Wspomniane ciepło systemowe może być wytwarzane w elektrociepłowniach w ramach kogeneracji – wraz z prądem. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala ograniczyć spalanie paliw o 20%, zapewniając jednocześnie niezbędne samorządom oszczędności. W Polsce już 64% ciepła jest wytwarzane w ramach takiego właśnie procesu.

Miejskie systemy ciepłownicze to jednak przede wszystkim znacznie czystsze powietrze – urządzenia filtrujące zamontowane w elektrociepłowniach pozwalają znacząco ograniczyć wytwarzanie szkodliwych spalin, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu i równie zabójczego tlenku węgla, a optymalne zarządzanie siecią ciepłowniczą poprawia efektywność energetyczną.

Dla przykładu, zastąpienie indywidualnego pieca węglowego ciepłem systemowym w standardowym domu wielorodzinnym pozwoli nie tylko ograniczyć 35-krotnie emisję pyłów zawieszonych i 2-krotnie dwutlenku węgla, ale również wyeliminuje całkowicie emisję benzo(a)pirenu oraz tlenku węgla. To zatem rozwiązanie, które nie tylko poprawia jakość powietrza, którym oddychamy – w skrajnych przypadkach może nam nawet uratować życie

 

Duża wygoda

W Polsce z ciepła systemowego korzysta ponad 15 milionów Polaków. Nic dziwnego. Ciepło systemowe to bowiem rozwiązanie nie tylko ekologiczne i przyjazne ekonomicznie, ale także komfortowe – nie wymaga jakiegokolwiek zaangażowania od samego użytkownika.

Co więcej, dostępne na rynku urządzenia do tzw. automatyki pogodowej pozwalają zmechanizować proces dostarczania ciepła do budynku i dostosować jego ilość do warunków atmosferycznych. Dzięki nim możemy ustalić pewien limit temperatury, powyżej którego ciepło nie będzie doprowadzane do pomieszczeń. Pozwala to znacząco zwiększyć domowe oszczędności – energia będzie zużywana wyłącznie wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dodatkowe, zupełnie zbędne ogrzewanie w ciepłe dni nam nie grozi. Podobnie, jak nagły chłód podczas zimniejszych, wiosennych czy letnich wieczorów.

Ciepło systemowe ma jeszcze jedną, istotną z punktu widzenia bieżącego ogrzewania zaletę – zapobiega całkowitemu wychładzaniu elementów konstrukcyjnych budynków. Jeśli bowiem całkowicie odetniemy dopływ energii do budynku (np. z powodu nadejścia cieplejszych dni), doprowadzimy do sytuacji, w której ponowne dogrzanie pomieszczenia będzie się wiązało ze znacznie większym poborem energii, a co za tym idzie, z kosztami. Automatyzacja dostaw ciepła, realizowana w ramach ciepła systemowego pozwala natomiast uruchamiać ogrzewanie w sposób mechaniczny, eliminując zagrożenie wychłodzenia budynku. To niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla naszego portfela i zdrowia

 

Warto współpracować z zaufanym partnerem

Veolia oferuje kompleksową obsługę w zakresie wdrożenia i bieżącego zarządzania ciepłem systemowym. Mając na uwadze rosnące wymagania wobec samorządów, a także kontynuując politykę na rzecz ochrony środowiska, Veolia uczyniła z ciepła systemowego jeden z flagowych produktów. Dzięki temu systemy ciepłownicze cechują się niezawodnością i bardzo wysoką sprawnością instalacji.

W skład oferty Veolii związanej z ciepłem systemowym wchodzi nie tylko samo wytwarzanie i dystrybucja ciepła, ale także eksploatacja węzła cieplnego. Kompleksowe podejście pozwala na optymalne zarządzanie całym procesem wytwarzania ciepła zapewniając jego dostawę do użytkowników końcowych. Ponadto wykorzystanie inteligentnych rozwiązań pomaga ograniczyć zużycie ciepła u mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego.

Należy pamiętać, że ciepło zapewniane przez miejskie systemy ciepłownicze to nie tylko rozwiązanie dla domków jednorodzinnych czy wielorodzinnych, to rozwiązanie służące również budynkom komercyjnym jak i zakładom przemysłowym. Ciepło systemowe to rozwiązanie pozwalające korzystać z energii w efektywny i ekologiczny sposób.

 

Gospodarka odpadami komunalnymi to jeden z najbardziej złożonych i skomplikowanych problemów, z jakimi borykają się samorządy.
Jednym ze sposobów realizacji celów określonych przepisami klimatyczno-środowiskowymi jest współpraca jednostek samorządu terytorialnego z sektorem prywatnym, także z wykorzystaniem formuły Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Inwestycje w systemy wodno-kanalizacyjne należą do najważniejszych, jakie podejmują miasta i gminy.